-Medeniyetimize dâir-
Ben ve Öteki

Ben ve Öteki

Seçimlere -eğer erken seçim olmazsa- yaklaşık bir yıl var. Bakın şöyle tartışma programlarına, sosyal medyaya hatta günlük hayatınıza tahammülsüzlük had safhaya çıkmış. Öç almaktan bahsedenler var. “Ölümüne ölümüne” naraları peşi sıra patlıyor. Sosyal medya trol ordularının savaşına sahne oluyor. Hani derler ya hava puslu kurtların vakti, peki o zaman av kim? Avın kim olduğunu anlayabildik mi? Milletin arasına adeta fay hattı çekmenin kime yararı var?

Neticede demokrasimizin bir gereği olarak seçime gidilecek, halkın takdir ettikleri iktidara geçecek. Şimdi ben hangi taraftayım? “Öteki” hangi tarafta? Ben de öteki de aynı taraftayız. İkimiz de bu ülkenin vatandaşıyız. Hadi oradan diyenler olacaktır. İşte mücadele edeceklerimiz bunlardır. Benim politik tercihim bir istismar konusu değildir. Politik tercihim ülkemin kazanmasına hizmet edecektir. Ukrayna’dan alacak derslerimiz yok mu? Hadi siz Ukrayna’dakiler kurun sandığı seçim yapın. Meclisinizde tekme tokat dövüşsün vekilleriniz. Mümkün mü bugün bu? Bir şekilde düşman ülkenize nüfuz edecek yolu buldu. Rus bombaları ayırt ediyor mu sanıyoruz milliyetçiyle sosyal demokratı?

Peki bu “Öteki” ile madem aynı taraftayız o zaman o da benim gibi düşünsün, nasıl olsa ülkenin yararını benim politik düşüncem daha önceliyor mu demek istiyoruz? İşte yakaladım seni istismarcı, sen bu ülkenin vatandaşı olma ortaklığımızı istismar edensin. Hep benim istediğim ses çıksın istiyorsun, demokrasiyi zerre kadar anlamamışsın. Sen tek partili otokrat bir yönetim istiyorsun. Kusura bakma biz demokrasiye geçeli çok oldu. Sana prim vermez bu millet.

Öyleyse madem anlaştık “Öteki” ile , bu ülkenin vatandaşıyız ve politik tercihlerimiz farklı olsa da aynı taraftayız. Deneyin bakalım dışardakiler Türkiye’den bir şeyler koparmayı, hadi kalkın bakalım haklarımızı ihlal etmeye, gasp etmeye, yok saymaya. Ben ve “Öteki” bu coğrafyada çokça rastladıklarınızdan değiliz. Bildiririz haddinizi.

Geçmiş için üzülmeye gerek yok. Bugünden başlayacağız ben ve “Öteki” el ele kendi politikamızı merkeze taşımaya. Tüm çabamız tüm politikalarımız ülkemiz için. İşte hedefimiz o dokuz bin dolarlardan otuz bin dolarlara eriştirmek kişi başına düşen milli geliri. Ülkemizi istikrarsızlaştırmaya yönelik ne kadar çaba varsa hepsiyle mücadele etmek. Müreffeh ve güvenli bir ülke inşa etmek. Ah bir fark etsek!

Ömer Faruk Fidan

Her hakkı mahfuzdur.

 

Şununla paylaşın: